DLACZEGO WARTO TWORZYĆ RODZINNE TRADYCJE 3


Rodzinne tradycje… Zawsze przechodziłam obok nich zupełnie obojętnie. Może dlatego, że gdy nie ma się własnej rodziny, człowiek myśli inaczej. Wiem jedno, wspomnienia rodzinnych rytuałów pozostają w pamięci na zawsze. Choćby babcine pankejki (o których niebawem) i doroczne zbiory jabłek. Najpiękniejsze jednak są te zwyczaje, które towarzyszą świętom Bożego Narodzenia. W pamięci pozostaje widok mamy, skrzętnie ukrywającej gwiazdkowe prezenty i widok taty, przebranego za Świętego Mikołaja. W pamięci mam widok rodziny ubierającej choinkę, coroczne przystrajanie domu i wigilijnego stołu. Pamiętam, jak fajnie było znajdować pod choinką pracownicze paczki, pełne słodyczy, które potem stanowiły zapasy na dobre kilka miesięcy. To właśnie takie rytuały tworzą rodzinną tradycję. To właśnie to pozostaje w pamięci, nie ilość wydanych pieniędzy, czy prezentów.

Dziś, kiedy sama jestem żoną i matką, chciałabym tworzyć takie rodzinne tradycje, pielęgnować rodzinne rytuały. Nie chcę gonić za dobrami materialnymi, ale właśnie oddać się codziennym rytuałom związanym z przygotowaniami do świąt. Jednym ze zwyczajów, który wprowadziłam do naszego domu, jest tworzenie adwentowego kalendarza. Myślę, że każdy może sobie na niego pozwolić i naprawdę nie jest to przywilej bogatych. W sieci znajdziemy wiele różnych pomysłów. Nie zawsze kalendarz musi zawierać drogie prezenty, czy słodycze. W kalendarzu można umieścić na przykład intencje codziennej modlitwy, czy karteczki z miłym wyznaniem dla naszych bliskich.

Nasz adwentowy kalendarz składał się będzie z niespodzianek dla Małego K. Tak jak rok temu, w tym roku, co dzień będziemy otwierać paczuszkę i robić wspólnie coś fajnego. Moim zamiarem jest zaangażowanie całej rodziny. W każdej paczuszce umieszczę mały prezencik wraz z zadaniem do wykonania. W naszym kalendarzu adwentowym znajdą się:

prezenty do kalendarza adwentowego

  1. aparat od kraina eko zabawek i zadanie: wspólna sesja świąteczna,
  2. foremki do ciasteczek – wspólne robienie pierniczków,kalendarz adwentowy
  3. samochodziki zapakowane do kilku paczuszek – wspólna zabawa,kalendarz adwentowy, książki
  4. książeczki – kilka tytułów za góra 5 zł na kilka dni – wspólne czytanie,
  5. kredki, temperówka, mazaki, flamastry, pędzelki – też pakowane na kilka dni z zadaniem w postaci wspólnego rysowania,
  6. ozdoby choinkowe – wspólne ubieranie choinki,
  7. skarpety świąteczne.

Kalendarz nie jest jeszcze gotowy, ale mam nadzieję, że zdążę ze wszystkim i uda mi się pokazać go tutaj na blogu jeszcze przed adwentem.

Dajcie znać w komentarzach, jakie tradycje pielęgnujecie u siebie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “DLACZEGO WARTO TWORZYĆ RODZINNE TRADYCJE